Powiadom szkołę - powiadom@sp8bialystok.pl
ROK SZKOLNY 2019/2020
Konkurs wiedzy o bajkach "Baśnie, bajki, bajeczki"
Dzień Babci i Dziadka
21 stycznia to Święto ukochanych Babć i Dziadków. Dla Nich uczniowie grupy 0b przygotowali niespodziankę w postaci przedstawienia. Były też prezenty – zakładki do książki oraz konkursy.
Zabawa choinkowa
16 stycznia dzieci z grup przedszkolnych, udały się na zabawę choinkową do Sali Zabaw Figle Migle. Kto chciał mógł się przebrać zatem było to spotkanie księżniczek, pszczółek, biedronek, kotów, piratów czy też superbohaterów. Kąpiel w piłeczkowym basenie, zjeżdzanie z ogromnej dmuchanej zjeżdzalni, zabawa w zamku księżniczki oraz skakanie w dmuchanej kuli umilała Pani Elf prowadząc liczne zabawy ruchowe. Zwieńczeniem zabawy był słodki poczęstunek, a także przyjście Świętego Mikołaja, który wręczył dzieciom prezenty.
Mikołajki
6 grudnia w naszym przedszkolu wszyscy przenieśliśmy się w ,,bajkowy świat”. Nasze Przedszkolaki wyglądały jak małe elfy, a może raczej jak małe Mikołaje, czy też reniferki ponieważ wszystkie dzieci ubrane były wyjątkowo – po prostu ,,mikołajkowo”. Przygotowania do tego dnia zaczęliśmy kilka dni wcześniej. Dzieci wspólnie z Paniami na zajęciach językowych, z angielskiego i francuskiego, wykonały plakat przedstawiający Świętego Mikołaja. Od rana w przedszkolu panował gwar i radość, dzieci z wielką niecierpliwością oczekiwały na przyjście niezwykłego gościa, który obdarował prezentami wszystkie dzieci. Przedszkolaki za otrzymane prezenty podziękowały Mikołajowi piosenkami i wierszykami. Dzieci zapraszały Go do domów oraz prosiły aby przyjechał do nich za rok. No… oczywiście obiecywały, że będą grzeczne. Podczas zajęć popołudniowych dzieci uczestniczyły w różnorodnych zabawach ruchowych ze śpiewem. Uczyły się wyliczanki o Mikołaju po francusku oraz zjadły podwieczorek w odświętnych strojach.
Łańcuch dobra
Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w akcji Łańcucha Dobra, organizowanej z inicjatywystowarzyszenia PRO SALUTE. Celem tej II edycji było stworzenie jak najdłuższego łańcucha choinkowego. Dzięki zaangażowaniu koła plastycznego klas I-III , grupy ,,0”b i klasy V b nasz łańcuch osiągnął długość 55 metrów!
Andrzejki w grupie 0b
Wróżby, przepowiednie i tajemnicza magia towarzyszyły dzieciom podczas Andrzejek.
Dzień Pluszowego Misia
25 listopada jest Dniem Pluszowego Misia. Uczniowie naszej szkoły przygotowali kiermasz pluszaków, którego dochód będzie przekazany na rzecz Fumdacji "Pomóż im". W oddziale zerowym również nie zabrakło atrakcji. W tym dniu dzieci miały zajęcia o tematyce misiowej: słuchały opowiadań oraz oglądały bajki o misiach, wykonywały prace plastyczne, których bohaterem był oczywiście MIŚ, malowały farbami gliniane magnesy, które mogły zabrać do domu. Nie zabrakło również zabaw tanecznych z pluszakami przy muzyce oraz konkursu na misiowe przebranie i pracę plastyczną.
Pszczółka Malinka opowiada o hospicjum
8 listopada odbyło się spotkanie z panią Dominiką z Fundacji „Pomóż Im” na rzecz Dzieci z Chorobami Nowotworowymi i Hospicjum w Białymstoku. Wspólnie obejrzeliśmy film pt. ”Pszczółka Malinka”, którego bohaterka w bardzo przystępny sposób opowiedziała o wolontariacie i potrzebie pomocy drugiemu człowiekowi.Przedszkolaki były bardzo zainteresowane przedstawionym problemem, wykazały się dużą wrażliwością, udzielały odpowiedzi na postawione im pytania. Na pamiątkę spotkania dzieci otrzymały naklejkę fundacji.
Święto Niepodległości w grupie 0b
11 listopada to ważna data w naszej historii Święto Niepodległości. W tym dniu dzieci zapoznały się z najważniejszymi symbolami narodowymi: godłem, hymnem i flagą. Obejrzały film o Józefie Piłsudskim oraz poznały najważniejsze wydarzenia związane z tym świętem.
Misiowy wolontariat
Przedszkolaki z grupy 0B wraz z misiem Tuptusiem biorą udział w wielu akcjach charytatywnych: sprzedaż kremówek papieskich, sadzenie żonkili w ramach ,,Pól Nadziei”, zbieranie materiałów opatrunkowych dla dzieci w Afryce -,,Opatrunek na ratunek”. Działania te, kształtują w nich konieczność pomagania drugiemu człowiekowi, uczą empatii oraz szacunku.
XX Jesienny Festiwal Piosenki Przedszkolnej
28 października 2019 roku uczennica klasy 0b - Emilia Bobik wzięła udział w XX Jesiennym Festiwalu Piosenki Przedszkolnej, który odbył się w Przedszkolu Samorządowym nr 51 w Białymstoku. Emilka godnie reprezentowała naszą szkołę i pięknie zaśpiewała piosenkę pt. „Już owoców pełen kosz”. W nagrodę otrzymała m. in. grę planszową, słodycze i puchar.
Serdecznie gratulujemy!
Wizyta w szkole Pani celniczki
Dnia 25 października gościliśmy panią Martę Bobik - Celniczkę pracującą w Oddziale Celnym w Bobrownikach. Pani celniczka zaprezentowała nam umundurowanie funkcjonariuszy Służby Celnej. Opowiedziała także o tajnikach pracy celnika. Pokazała na mapie Europy Polskę i kraje sąsiadujące.Dzieci własnoręcznie wykonały paszporty, dzięki którym mogły przejść przez „granicę”. Był to czas nauki i zabawy, za który serdecznie dziękujemy.
Dzień drzewa
Dnia 10 października świętowaliśmy Dzień Drzewa. W tym dniu na naszych ubrankach dominował kolor zielony oraz barwy jesieni. Podczas zajęć poruszyliśmy tematykę drzew oraz zwierząt żyjących w lesie. Dzieci poznały rodzaje leśnych roślin, owoce drzew oraz ich znaczenie dla przyrody i człowieka. Przyswajaniu wiedzy przyrodniczej towarzyszył śpiew, taniec i inne ciekawe zabawy. Wszystkie dzieci chętnie złożyły przysięgę, dotyczącą dbania o drzewa, stając się jednocześnie przyjacielami drzew. Zwieńczeniem zajęć było posadzenie drzewka przez każdą z grup przedszkolnych.
Dzień Edukacji Narodowej
Dzień Edukacji Narodowej to bardzo ważne święto w kalendarzu każdego Ucznia i Nauczyciela. 14 października 2019 roku spędziliśmy nietypowo - tym razem nie braliśmy udziału w uroczystym apelu, a bawiliśmy się wśród pięknych, kolorowych liści w pobliskim parku. Było bardzo ciepło i słonecznie. Ten Dzień zaliczamy do wyjątkowo udanych.
Sprzątanie Świata 2019
"Nie śmiecimy - sprzątamy - zmieniamy!" to hasło tegorocznej kampanii "Sprzątanie Świata - Polska". Najmłodsi uczniowie naszej szkoły wzięli czynny udział w tej akcji. Podczas tego dnia uczniowie także poznali zasady segregacji odpadów.
Warsztaty pt. "Komisariat Młodego Policjanta"
Kolejne spotkanie z panią Policjantką miało miejsce w Komendzie Miejskiej Policji przy ulicy Bema. Tym razem dzieci z oddziału zerowego, uczestniczyły w warsztatach dzięki, którym mogły utrwalić zasady ruchu drogowego oraz poznać specyfikę pracy funkcjonariusza policji. Prezentowanie atrybutów policjanta budziło duże zainteresowanie. Dzieci odpowiadały na wylosowane pytania, odgrywały scenki z życia kierowcy lub pieszego, a także stemplowały odciski palców.
Dzień Chłopaka w grupie Wiewiórek
Od najmłodszych lat uczymy dzieci, aby pamiętały o ważnych uroczystościach w życiu rodziny czy życiu przedszkola, o urodzinach lub imieninach. Równie ważne jest więc Święto Chłopców, które obchodzimy 30 września. Ten dzień był szczególny dla chłopców z grupy ,,Wiewiórki". Najpierw dziewczynki zaśpiewały kolegom „Sto lat” w dwóch językach, w języku polskim oraz francuskim, złożyły życzenia i uściskały, potem Panie wręczyły im upominki w postaci medali „Super Chłopaka”. W tym dniu dziewczynki sprzątały zabawki za chłopców, co znaczy że w Dniu Dziewczynek, który jest 11 października, z tego obowiązku będą zwolnione dziewczynki. Nie zabrakło również w tym dniu tańców, konkurencji i świetnej zabawy przy muzyce.
Europejski Dzień Języków
Dzień Przedszkolaka
„Każdy przedszkolak dobrze wie,
że kiedy 20 wrzesień zbliża się,
od najmłodszego, aż po starszaka,
wszyscy świętują Dzień Przedszkolaka"
20 września - to dzień ważny dla wszystkich przedszkolaków w całej Polsce bowiem Sejm przyjął uchwałę ustanawiającą ten dzień Ogólnopolskim Dniem Przedszkolaka. Święto to zostało ustanowione, by podkreślić wagę edukacji przedszkolnej w rozwoju i edukacji dzieci i ma przyczynić się do popularyzacji wychowania przedszkolnego. Nasze przedszkolaki z grupy „Misiów”, „Wiewiórek” oraz „Jeżyków” świętowanie rozpoczęły w piątek 20 września od nadmuchiwania kolorowych baloników, które przyczyniły się później do wspaniałej zabawy.
Spotkanie z przedstawicielem Komendy Miejskiej Policji w Białymstoku
Dnia 19 września odwiedziła naszą szkołę pani Agnieszka Pawlik - Policjantka. Zaprezentowała nam mundur i wyposażenie policjanta będącego w Patrolu Szkolnym. Ciekawie opowiedziała o podstawowych obowiązkach policjantów i zagrożeniach czyhających na dzieci. Przedszkolaki chętnie zgłaszały się do odpowiedzi i uczestniczyły w zajęciach. Przypomniały sobie zasady ruchu drogowego i znaczenie niektórych znaków drogowych. Spotkanie było bardzo interesujące i pouczające. Z niecierpliwością czekamy na następne.
Wiewióreczki witają nowy rok szkolny 2019/2010
W naszej grupie jest dwadzieścioro uśmiechniętych wiewióreczek. Pierwsze dni już za nami. Po tygodniu zapoznawania się, przyszedł czas na pracę. Oczywiście wspólnej nauce towarzyszy świetna zabawa. Tańczymy, śpiewamy, malujemy, rysujemy, budujemy czyli miło spędzamy czas.
GRUPA WIEWIÓRECZEK WITA W ROKU SZKOLNYM 2018/2019
W bieżącym roku szkolnym maskotką naszej grupy jest Kitka, której dewizą są zdrowe i mocne ząbki. Wszystkie Wiewióreczki chcą mieć takie ząbki, dlatego w naszej zerówce będziemy nie tylko bawić się i uczyć ale również utrwalać dobre nawyki higieniczne i żywieniowe. Poznamy sposoby zapobiegania próchnicy oraz prawidłowego mycia zębów. Dzięki temu nasze uśmiechy będą zawsze radosne, a ząbki zdrowe. W tych zmaganiach wspierać nas będą nasze panie wychowawczynie oraz zapraszani goście: pani stomatolog, pani pielęgniarka oraz nasi rodzice.
Wycieczka do Parku Rozrywki: Morza, Lądy, Oceany
Po całym roku pracy i podejmowania nowych wyzwań przedszkolakom należała się nagroda. Korzystając ze sprzyjającej pogody obie grupy wspólnie wyruszyły na długo wyczekiwaną wycieczkę do miejsca, które sprawiło, że można już było poczuć powiew wakacji. W Parku Morza Lądy Oceany w Dorożkach dzieciaki czuły się jak na zaczarowanej wyspie. Po zwiedzeniu Muzeum Morza kapitan zabrał wszystkich na prawdziwy kuter rybacki, a następnie najwięksi śmiałkowie mogli przeżyć sztorm w skrzyni wyrzuconej do morza. Rekiny i delfiny zachęcały, aby je bliżej poznać, a złote rybki czekały tylko na życzenia, które dzieci wypowiadały cichutko z nadzieją, że niedługo się spełnią. Plac zabaw z tyrolką i tor przeszkód trochę wyczerpały siły dzielnych przedszkolaków, jednak po zjedzeniu kiełbasek wszyscy znowu byli gotowi na dalsze morskie i lądowe przygody. Dmuchańce i łódeczki, na których samodzielnie można było pływać to kolejne atrakcje, do których najchętniej wracały nasze pociechy. Żal było opuszczać miejsce, gdzie czeka tyle przygód. Dobrze, że wakacje tuż, tuż.
Bliżej natury
Nasze Wiewiórki postanowiły poszerzyć swoje zainteresowania przyrodnicze.
W tym celu odwiedziły Uniwersyteckie Centrum Przyrodnicze im. prof. A. Myrchy w Białymstoku.
Oglądając ekspozycje: Przyroda północno -wschodniej Polski, Skamieniałości osadów polodowcowych oraz Minerały i skały, przedszkolaki rozbudziły potrzebę dalszego pogłębiania wiedzy przyrodniczej. Kolejnym celem małych przyrodników była wyprawa do Nadleśnictwa Dojlidy. W naturalnym środowisku, miłośnicy przyrody poznawali życie mieszkańców polskich lasów, rozpoznawali odgłosy zwierząt i ptaków zamieszkujących najbliższe okolice oraz utrwalili leśny savoir-vivre. Takie lekcje na pewno zachęcą przedszkolaków do dalszego odkrywania tajników fauny i flory.
Zdrowy uśmiech
W ramach Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej, grupa Wiewiórek uczestniczyła w akcji „Mniej cukru więcej uśmiechu” zorganizowanej przez Centrum Zawodów Medycznych i Społecznych w Białymstoku. Przedszkolaki obejrzały prezentację pt.: „ Zdrowa dieta i Ja” oraz przedstawienie i instruktaż higieny jamy ustnej. Uczestnicy akcji mogli poćwiczyć prawidłowe szczotkowanie zębów na modelach szczęki i żuchwy a specjaliści i uczniowie szkoły odpowiadali na wszystkie pytania dotyczące profilaktyki próchnicy oraz zachęcali do zdrowego stylu życia. Po takim instruktarzu, uczniowie zerówki na pewno systematycznie będą odwiedzać gabinet stomatologiczny i postarają się zmniejszyć ilość zjadanych słodyczy, a na ich ząbkach nie pojawi się próchnica.
Witamy wiosnę
Przedszkolaki z ul. Jesiennej nie mogły się już doczekać wiosny. Dlatego 21 marca poszły sprawdzić czy już na pewno przyszła. Wiewiórki i Misie wspólnie wybrały się na pobliskie Ogródki Działkowe, aby szukać pierwszych oznak wiosny. Na szczęście wiosna nie zawiodła i odsłoniła przed poszukiwaczami swoje skarby. Słoneczko też okazało się sprzyjać odkrywcom, dzięki czemu na zakończenie wycieczki można było pohasać na osiedlowym placu zabaw i poczuć wiosenny wietrzyk na roześmianych buziach.
Bale w karnawale
Dzisiaj możemy już tylko wspominać bal karnawałowy, na którym bawiły się dzieci z oddziałów przedszkolnych wraz z kolegami z młodszych klas szkoły podstawowej. Zabawie przewodziła postać pszczółki Mai oraz Gucia, którzy wraz z dziećmi tańczyli i brali udział w konkursach. Dla tych, którzy woleli inną aktywność, można było skorzystać z dmuchanych zjeżdżalni oraz poskakać na dmuchanych trampolinach. Oczywiście postacią najbardziej oczekiwaną był święty Mikołaj , który przybył na koniec zabawy z prezentami. Wszyscy wyszli z balu zmęczeni ale z niespodziankami i uśmiechami na twarzy.
Informacja o żywieniu w czasie ferii zimowych w grupie przedszkolnej
W drugim tygodniu ferii zimowych - od poniedziałku 28 stycznia do piątku 01 lutego - w związku z remontem kuchni i stołówki szkolnej, rodziców dzieci grupy przedszkolnej prosimy o zapewnienie pociechom suchego prowiantu (kanapki, przekąski, owoce itp.) na czas pobytu w szkole. Ze względów sanitarnych szkoła nie może zapewnić w tym okresie posiłków, jedynie ciepłe picie.
Dyrekcja Szkoły Podstawowej nr 8
Spotkanie jasełkowe
Zerówkowicze stanęli na wysokości zadania. W ramach prezentu świątecznego przygotowali swoim rodzicom i najbliższym przedstawienie jasełkowe. Zaproszeni goście mogli nie tylko poczuć nastrój zbliżających się Świat Bożego Narodzenia ale też wspólnie pośpiewać kolędy i zjeść coś słodkiego. Był to krótki ale cenny czas, który dzieci i rodzice spędzili razem zatrzymując się w codziennym biegu.
Mikołajki
Jak zwykle na początku grudnia naszych milusińskich odwiedził św. Mikołaj. Grupa Wiewiórek oraz Misiaczków od dawna czekała na te odwiedziny. Tego dnia czas oczekiwania przedszkolaki spędziły na wspólnej zabawie. Nadejście św. Mikołaja było wielkim przeżyciem. Każda grupa zaśpiewała gościowi specjalnie przygotowaną piosenkę. Wszyscy z niecierpliwością obserwowali wielki worek, który leżał na środku sali. Ciekawość została zaspokojona i każde dziecko otrzymało z rąk Mikołaja prezent niespodziankę. Pożegnaliśmy naszego miłego gościa szczęśliwi i ciekawi co nam zostawił. Mamy nadzieję, że nie zapomni o nas za rok.
Żegnamy jesień
W dniu 30 listopada uczniowie z zerówki bawili się na zabawie andrzejkowej. Zerówkowicze zapoznali się z tradycjami, które wiążą się z tym dniem oraz wzięli udział w konkursie wiedzy na zakończenie jesieni. Dzieci rozwijały umiejętność współpracy w grupie, wspólnie podejmowały decyzje i wybierały prawidłową odpowiedź. Utrwaliły również wiadomości dotyczące kończącej się pory roku. Największe emocje wzbudzały momenty, w których trzeba było losować zagadki. Każdy uczestnik miał okazję, aby dokonać wyboru. Nagrodą za wysiłek umysłowy był słodki poczęstunek oraz zabawy i tańce przy muzyce.
Konkurs plastyczny "Dary jesieni"
Kolejny szkolny konkurs plastyczny nawiązujący do pięknej pory roku, jaką jest jesień zatytułowany był "Dary jesieni". Tym razem został zorganizowany przez panie wychowawczynie z oddziału zerowego. Zadaniem naszych podopiecznych było wykonanie pracy w formacie a3 lub a4, wykorzystując różnorodne techniki plastyczne. Jako, że większość prac wykonywana była w domu, do wspólnej twórczości mogli dołączyć się również rodzice, wspierając swoje pociechy. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy oraz nagrody dopasowane do indywidualnych zainteresowań dzieci.
Konkurs plastyczny "Mój przyjaciel Miś"
Listopad to jesienny, bardzo kolorowy miesiąc obfitujący w ważne wydarzenia z życia dzieci z oddziału zerowego. Dużo się działo, aż nie sposób opisać wszystko w kilku słowach. Wielki sukces odniosły dzieci w konkursie plastycznym pt. "Mój przyjaciel miś" zorganizowanym przez Panie z oddziału przedszkolnego, Panią Monikę Nartowicz oraz Panią Małgorzatę Sochoń. Zdobycie I, II oraz III miejsca przyniosło wiele radości. Uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz drobne nagrody. Więcej zdjęć do obejrzenia w zakładce oddział przedszkolny.
"Specjalny gość"
Grupę Wiewiórek odwiedził specjalny gość, pani doktor M. Stojda, z Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Białymstoku. Dzieci mogły dowiedzieć się jak wygląda praca lekarza na co dzień. Z jakimi problemami przychodzą mali pacjenci, oraz co należy robić, aby jak najrzadziej chorować. Przedszkolaki chętnie zadawały pytania, a także z wielkim zainteresowaniem oglądały prawdziwy stetoskop i inne przybory lekarskie. Na koniec pani doktor podziękowała dzieciom za cierpliwość i zainteresowanie tematem spotkania oraz wręczyła dzieciom kolorowe naklejki Dzielnego Pacjenta. Dzieci obiecały, że będą starały się prowadzić zdrowy styl życia. Kilkoro natomiast w przyszłości postanowiło zostać lekarzami.
"Języki obce na wesoło"
Mając na względzie dobro dziecka, jego wszechstronny rozwój, a przede wszystkim świetną, efektywną zabawę w naszej szkole jest możliwość nauki języków obcych. Nauczyciele oddziału zerowego dokładają wszelkich starań, by zajęcia były ciekawe i zarazem przynosiły zamierzony efekt. W zeróweczce oprócz zajęć z języka angielskiego, dzieci mogą uczyć się również języka francuskiego. Podczas zajęć językowych, nasi milusińscy słuchają bajek w języku obcym, pracują w książeczkach rozwiązując różnego rodzaju ćwiczenia językowe, czy też uczestniczą w zabawach angażujących wszystkie zmysły dziecka. Śpiewanie piosenek oraz uczenie się rymowanych wierszyków w towarzystwie pacynek, to nieodzowny element każdych zajęć. Na lekcjach języka francuskiego, nauczycielowi pomaga pacynka żabka "Madame la Grenouille" oraz ślimaczek "Monsieur L'escargot". Rola tychże pacynek w procesie nauczania języka obcego jest niezmiernie ważna, ponieważ ośmiela dzieci do mówienia w nowym, nieznanym języku obcym, tworzy atmosferę bezpieczeństwa oraz zachęca do poznawania nowej kultury.
Więcej zdjęć dostępnych w galerii Szkoły Podstawowej Nr 8
"Origami"
Kolejną, jesienną pracą plastyczną dzieci z oddziału zerowego, wykonaną w świetlicy szkolnej pod nadzorem pani Karoliny, jest praca pt. "Wiewióreczki". Tym razem dzieci wykorzystały technikę kiri-origami, czyli płaskiego origami z kół. Nasi milusińscy sami odrysowywali, następnie wycinali figury geometryczne i komponowali swe dzieła. Każda praca jest inna, co wyróżnia ją spośród pozostałych. Odrysowując i wycinając elementy, dzieci ćwiczą motorykę małą, która niezbędna jest
w przygotowaniu naszych podopiecznych do pisania na dalszym etapie nauki.
Święto Przedszkolaków
20 września obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Z tej okazji grupa Wiewióreczek bawiła się wspólnie z grupą Misiaczków. Przedszkolaki swoje świętowanie rozpoczęły od nadmuchania balonów, które również towarzyszyły im w konkursach oraz zabawach muzycznych. Obie grupy miały okazję lepiej się poznać i zintegrować. Podczas zabawy nie zabrakło życzeń, które dzieciom złożyły ich wychowawczynie. Impreza udała się znakomicie. Przyniosła wiele radości i niezapomnianych wrażeń. Obchody „ Dnia Przedszkolaka” zakończyły się słodką niespodzianką.
NASZE PRACE
"Dary jesieni"
W naszej zeróweczce jest warzywnie, owocowo a zarazem kolorowo. To nasze jesienne motto. Jak przystało na wiewióreczki, żeby mieć zdrowe ząbki należy się zdrowo odżywiać. Jemy owoce i warzywa, a ulubione zdrowe produkty żywnościowe przedstawiamy na naszych pięknych pracach.
"Poznajemy się"
W pierwszych tygodniach dzieci z oddziału zerowego integrowały się. W tym celu wykonaliśmy pracę plastyczną wykorzystując pastele pt. "Poznajemy się". Zadaniem rodziców było odgadnięcie, który rysunek przedstawia jego dziecko.
"Wspomnienia z wakacji"
Lato, lato ach to Ty ... Wakacje, słońce, szum fal, śpiew mew. Wszystko to tylko już piękne wspomnienia. Czas odpoczynku już minął, a wraz z nim odpłynęły piankowe żaglówki.
GRUPA WIEWIÓRECZEK WITA W ROKU SZKOLNYM 2017/2018
Mamy po 6 lat, dlatego najwyższy już czas poznawać świat.
W szkole nam życie wesoło płynie, jak w prawdziwej rodzinie.
Poprzez zabawę poznajemy świat.
Tworzymy zgraną grupę Wiewióreczek i jesteśmy ze sobą zżyci.
U nas panuje miła i serdeczna atmosfera.
Nikt z nas się nie nudzi, ponieważ codziennie dzieje się coś nowego.
Zerówka jest naszym drugim domem, o który staramy się wspólnie dbać.
Z ŻYCIA NASZEJ GRUPY…
W bieżącym roku szkolnym przyjacielem naszej grupy jest Trampolinek, który towarzyszy nam niemalże przez cały czas :)
DZIEŃ DZIEWCZYNEK
DZIEŃ BABCI I DZIADKA
W kalendarzu są takie dwa dni, jedyne dwa dni w roku, kiedy każdemu robi się cieplej na sercu, bo przecież jest to święto naszych kochanych babć i dziadków. W zerówce zapraszanie babć i dziadków na uroczystość z okazji ich święta jest tradycją na stałe wpisaną w repertuar imprez przedszkolnych. Święto Babci i Dziadka to dzień niezwykły, nie tylko dla dzieci, ale przede wszystkim dla babć i dziadków. To dzień pełen uśmiechów, wzruszeń, łez i radości.W pięknie udekorowanej sali dzieci wraz ze swoją wychowawczynią przygotowały piękny program artystyczny. W większości były to wzruszające wiersze i piosenki okolicznościowe, związane tematycznie z tymże świętem. Mali artyści z przejęciem odtwarzali swoje role,a czcigodni goście ze wzruszeniem odbierali czułe słowa, kierowane pod ich adresem. Następnie obdarowały swoich ukochanych gości upominkami, przygotowanymi własnoręcznie. Na koniec uroczystości dzieci zaprosiły swoich gości do wspólnego tańca przy muzyce. Dziadkowie mogli, również skosztować słodkich przekąsek oraz herbatki.Frekwencja jak co roku dopisała. Atmosfera tej uroczystości była wspaniała, podziękowaniom ze strony gości nie było końca.
Dziękujemy wszystkim rodzicom za pomoc w naszej uroczystości :-)
WALENTYNKI
14 lutego obchodziliśmy w naszej grupie Dzień Świętego Walentego. W tym dniu dzieci przypomniały sobie jak ważne jest okazywanie pozytywnych uczuć oraz wzajemnego szacunku. Nie zabrakło też walentynkowych kartek ... Dodatkową atrakcją dnia były słodkie lizaki oraz pocztówka z pięknymi życzeniami od św. Walentego ,które otrzymaliśmy poprzez walentynkową pocztę zorganizowaną przez Samorząd Uczniowski .
ZAJĘCIA PLASTYCZNE TECHNIKĄ QUILLINGU
13 lutego gościliśmy mamę Hani - p. Iwonę Łukszę, która przeprowadziła wspólnie z córką bardzo ciekawe i interesujące zajęcia plastyczne z wykorzystaniem techniki quillingu. Podczas zajęć z wielkim zainteresowaniem słuchaliśmy oraz uważnie obserwowaliśmy na czym polega praca tą techniką. Następnie ochoczo przystąpiliśmy do tworzenia "tajemniczych" upominków. Efektem naszej pracy były quillingowe serduszka, które wręczyliśmy naszym ukochanym dziadkom I babciom podczas uroczystości z okazji ich święta. Pani Iwonka oraz Hania pobudziły w nas wyobraźnię oraz zainteresowały tworzeniem różnych , ciekawych prac z wykorzystaniem poznanej techniki, za co bardzo, bardzo dziękujemy !!!
MIKOŁAJKI
Świętujemy wspólnie z Misiaczkami imieniny św. Mikołaja. Bawiliśmy się w tym dniu doskonale!!!
PASOWANIE
Pasowanie na starszaka było sporym wydarzeniem w oddziale przedszkolnym . Tym bardziej, iż swoje święto celebrowały starszaki z grupy Wiewiórek oraz maluszki z Misiaków. Obie grupy wspólnie przygotowały wspaniały występ .Dzieciaki w eleganckich strojach z dumą recytowały wiersze, śpiewały piosenki , a także tańczyły. Wzruszeni rodzice nagradzali gromkimi brawami swoje pociechy. Kulminacyjnym punktem było złożenie przyrzeczenia przez naszych podopiecznych oraz chwila pasowania symboliczną kredką przez panie wicedyrektor, które przypieczętowało wcześniej złożoną przysięgę. Każdemu nowemu członkowi naszej małej społeczności został wręczony dyplom oraz upominek. Wychowankowie wspólnie z wychowawczyniami zaprosili zebranych gości na słodki poczęstunek. Dla wszystkich dzieci były to na pewno niezapomniane chwile, pełne emocji i pozytywnych wrażeń.
Pragniemy, również podziękować serdecznie Rodzicom za sprawną pomoc w organizacji naszej uroczystości :-)
POZNAJEMY CIEKAWE ZAWODY Z TRAMPOLINKIEM
ZAWÓD FARMACEUTA
Dnia 12 października odbyło się spotkanie z panią Agnieszką Cichosz mamą Kamila. Zajęcia rozpoczęły się od zapoznania z pracą farmaceuty w aptece. Pani wytłumaczyła dzieciom czym jest lek i jakie jego postacie można otrzymać w aptece. Podkreślony został fakt, że leki można przyjmować tylko jeśli jest się chorymi pod opieką dorosłych. Pani farmaceutka wytłumaczyła dzieciom czym są tabletki, kapsułki, maści, żele, syropy, krople, zastrzyki, czopki. Dzieci dowiedziały się także jak wygląda i do czego służy recepta.Ciekawym doświadczeniem było wykonywanie maści recepturowej pod czujnym okiem pani farmaceutki, którą można było później wypróbować na dłoni. Pani opowiedziała także o preparatach witaminowych dostępnych w aptece oraz o tym, że urozmaicona dieta bogata w owoce i warzywa zapewnia nam wystarczającą ilość witamin. Na końcu spotkania dzieci otrzymały apteczne kolorowanki . W ramach wdzięczności pani farmaceutka otrzymała od nas książeczkę, której autorami były wszystkie dzieci z zeróweczki.
„Przez ulicę mały krok…”
19 września postanowiliśmy wybrać się na spacer ulicami w pobliżu szkoły . Przed wyjściem zaprezentowaliśmy wiersz dla naszych młodszych kolegów i koleżanek , o tym jak należy bezpiecznie przechodzić przez jezdnię. Następnie wspólnie wybraliśmy się na spacer. Przedszkolaki miały zadanie obserwować
w czasie spaceru ruch uliczny, znaki drogowe i sygnalizację świetlną.
Natomiast jak bezpiecznie poruszać się po drodze sprawdzaliśmy przechodząc po przejściach dla pieszych. Zdobyta wiedza zaowocowała prawidłowym poruszaniem się po pasach oraz chodniku.
Jesienne spacery
Dzieci z zeróweczki wiedzą, że codzienny pobyt na świeżym powietrzu to samo zdrowie. Jesień w pełni, słońce świeci, cieszą się dzieci.
WYMIANA POCZTÓWKOWA
Nasza grupa przystąpiła do akcji „Wymiana pocztówkowa”. Wysyłamy widokówki z naszej miejscowości do przedszkoli z różnych rejonów Polski.
W odpowiedzi otrzymujemy widokówki z pozdrowieniami od przedszkolaków z innych przedszkoli. Do akcji przełączyło się także polskie przedszkole z Holandii. Wspólnie piszemy pozdrowienia oraz listy do przedszkoli oraz dołączamy do nich nasze prace plastyczne w odpowiedzi dostajemy to samo. Wszystkie widokówki z Polski umieszczane są na mapie, wspólnie odszukujemy położenie poszczególnych miejscowości. Dzieci poznają nasz kraj, uczą się sposobu adresowania i wysyłania listów. Każda kolejna widokówka przyniesiona przez listonosza przyjmowana jest z wielką radością.
PIĄTKOWE EKSPERYMENTY
Uwielbiamy eksperymenty, głównie z wodą dlatego też co piątek przygotowujemy coś nowego, aby zaobserwować zmiany zachodzące pod wpływem różnych czynników. Ulubionym efektem doświadczeń są wybuchy! Wszystkie zabawy, w których coś się przelewa, wylewa i musuje, są idealne dla dzieci! Potrafią je zająć na bardzo długo! Eksperymenty, które udało nam się zrealizować to Lampa Lava, Galaktyka w słoiku, czy też wędrująca woda. Obecnie hodujemy kryształ soli, który powstanie z rozpuszczonej w wodzie soli .
ZAJĘCIA W ŚWIETLICY
W świetlicy dzieci mają możliwość doznać dużej dawki twórczych wyzwań, krok po kroku powstają fantastyczne, plastyczne kompozycje, dużo zabawy
i tworzenia z wykorzystaniem materiałów codziennego użytku takich jak soli mąki czy też w okresie jesiennym liści, które zdobiły naszą wystawkę. Tworzenie ilustracji z zabarwionej soli, to bardzo ciekawa i atrakcyjna technika plastyczna, która dostarcza dziecku wielu bodźców dotykowych oddziałując niezwykle na wyobraźnię. Poprzez zajęcia plastyczne dzieci poznają poprzez zmysły wartości różnych materiałów z których da się wyczarować niesamowite prace plastyczne.
Na zajęciach korzystamy również z teatrzyku, który pożyczamy od Misiaków - młodszej grupy. W wesołych zabawach ćwiczymy mowę, poprawną dykcję, ruch, elementy pantomimy i poprawnego gestu oraz twórczą wyobraźnię. Dzieci otrzymują elementarne zadania do zagrania, bądź z uwagą słuchają przedstawianej przez nauczyciela bajki przy użyciu pacynek.
Muzyka jest nieodłącznym elementem naszych zajęć. Dzieci przede wszystkim bawią się muzyką. Poznają za pośrednictwem zabawy poczucie rytmu, doskonalą swój najcenniejszy instrument jakim jest ich własny głos oraz rozwijają umiejętność samodzielnego tworzenia muzyki oraz improwizacji.
Rok szkolny 2016/2017
W doskonałych humorach i pełni chęci do zdobywania nowych umiejętności oraz wiedzy rozpoczęliśmy nowy rok szkolny 2016/2017!!!
Nasi "zerówkowicze":)
W bieżącym roku szkolnym 2016/2017 w naszej szkole oddział przedszkolny liczy 24 dzieci (w tym 4 dzieci pięcioletnich).
Zajęcia w oddziale, odbywają się pięć dni w tygodniu, podstawa programowa realizowana jest w godzinach 08:00 - 13:00.
Zajęcia w „zerówce” prowadzone są w oparciu o Podstawę Programową Wychowania Przedszkolnego, w ramach której zapewnia się opiekę, wychowanie i uczenie się w atmosferze akceptacji i bezpieczeństwa oraz tworzy warunki umożliwiające dziecku osiągnięcie „gotowości szkolnej”.
Mając na uwadze harmonijny rozwój każdego dziecka w oddziale przedszkolnym, dba się o stymulowanie wszystkich sfer osobowości dzieci. Wspomaganie ich rozwoju odbywa się w miłej, serdecznej atmosferze, a stawiane zadania dostosowuje się do potrzeb, możliwości i zainteresowań wychowanków. Ponadto organizacja procesu wychowawczo – dydaktycznego sprzyja podejmowaniu przez dzieci działań twórczych oraz osiąganiu praktycznych umiejętności.
Nasze zajęcia są różnorodne, często przeplatane zabawami ruchowymi, ćwiczeniami na dywanie, gdyż wiemy, że dzieci w tym wieku mają naturalną potrzebę ruchu. Słuchamy muzyki relaksacyjnej, śpiewamy, gramy na instrumentach perkusyjnych, korzystamy z chusty animacyjnej. Uczymy się pracy zespołowej i wdrażamy do wzajemnej pomocy. Dzieci bardzo chętnie pełnią i wywiązują się z obowiązków dyżurnego. Dzięki tej funkcji, stają się bardziej odpowiedzialne i samodzielne.
W tym roku szkolnym przyjacielem grupy jest Puszatek to, on towarzyszy nam podczas zajęć i dzięki niemu dzieci zaczynają dzień w radosnym nastroju! Bardzo lubimy witać naszego Puszatka „na dzień dobry” oraz rozmowy w kręgu. Codziennie pamiętamy o uśmiechu i „magicznych” słowach.
Podczas zajęć korzystamy z rozmaitych metod i form pracy. Chętnie malujemy farbami, rysujemy kredkami, wyklejamy, wycinamy, wydzieramy przy użyciu różnych materiałów. Dzięki temu rozwijamy sprawność manualną
i przygotowujemy się do nauki pisania. Uczestniczymy w zajęciach ruchowych na placu zabaw, korzystamy z Sali zabaw (Fikolandu), gdzie uczymy się współpracować w zespole oraz rozwijamy fizyczne zdolności.
Zaspokajamy naturalną ciekawość poprzez słuchanie czytanych opowiadań, projekcję różnych filmów, interesujące eksperymenty, spotkania
z ciekawymi ludźmi, wycieczki.
W trakcie roku szkolnego obchodzimy klasowe i szkolne uroczystości: rozpoczęcie roku szkolnego, Dzień Nauczyciela, 11 Listopada, Mikołajki, Zabawę Karnawałową, Dzień Babci i Dziadka, 3 Maja, Dzień Dziecka, Dzień Rodziny.
Chętnie bierzemy udział w życiu szkoły uczestnicząc w różnorodnych akcjach charytatywnych, apelach, imprezach, zbiórkach baterii, makulatury i plastikowych nakrętek. Uczestniczymy w cyklicznych audycjach muzycznych, lekcjach religii, języka angielskiego oraz korzystamy z oferowanych przez szkołę dodatkowych zajęć rytmiczno – tanecznych, informatyki, a także języka angielskiego.
Praca jaką wykonujemy w naszej zerówce przygotowuje dzieci do pójścia do klasy pierwszej i sprawia, że START nie jest przykrą koniecznością pełną frustracji i niepewności, a emocjonującym przeżyciem zaspokajającym potrzeby prawidłowo rozwijającego się dziecka.
„Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka”
Dnia 20.09.2016r. nasze dzieci przyłączyły się do obchodów „Dnia Przedszkolaka”. Wspólnie z okolicznymi Przedszkolami oraz innymi Placówkami Edukacyjno – Opiekuńczymi, świętowaliśmy w Parku Wygoda.
Nasz wspaniały dzień rozpoczął się od fantazyjnego malowania twarzy. Następnie wyruszyliśmy na uroczysty przemarsz, podczas, którego rozdawaliśmy napotkanym przechodniom, wcześniej przygotowane przez nas upominki. Podczas przemarszu staraliśmy się, aby każdy tego dnia mógł zauważyć nasz radosny nastrój. Na miejscu spotkania odśpiewaliśmy Hymn Przedszkolaka, po czym przystąpiliśmy do prezentacji poszczególnych placówek. Nadmienimy, iż każda wyróżniała się wspaniałymi pomysłami na nietuzinkowe tańce i śpiewy. Nasi „Zerówkowicze” swoim wykonaniem starali się wprowadzić w grono widzów, promienie wakacyjnego słońca. W kolejnym punkcie dnia przeważały zabawy i tańce. Wspólne obchody zakończyliśmy pamiątkowym zdjęciem. Uroczysty dzień natomiast zakończyliśmy słodkim poczęstunkiem, przygotowanym przez kochanych rodziców.
W Polsce owy dzień obchodzono już piąty raz, my przyłączyliśmy się po raz pierwszy i z pewnością nie ostatni. Radość naszych dzieci tego dnia pokazała, że w procesie edukacyjnym takie dni, też są bardzo ważne.
Serdecznie dziękujemy wszystkim Rodzicom za pomoc w przygotowaniu słodkiego poczęstunku!!!
WIWAT 3 MAJ !!!
NASZ PRACA ZDOBYŁA WYRÓŻNIENIE SPECJALNE W OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE PLASTYCZNYM pt.:
"ZAPROŚ WIOSNĘ DO SWOJEGO PRZEDSZKOLA JUŻ DZISIAJ"
W RAMACH REALIZACJI PROJEKTU "DZIECIAKI MLECZAKI"
Bawimy się i poznajemy świat z Puszatkiem
UCZYMY SIĘ PRAWIDŁOWO PRZECHODZIĆ PRZEZ JEZDNIĘ
W SZKOLNEJ BIBLIOTECE SŁUCHAMY INTERSUJĄCYCH OPOWIEŚCI Z WYBRANYCH POZYCJI LITERATURY DZIECIĘCEJ
ZAPOZNALIŚMY SIĘ Z LTERATURĄ NIEMIECKĄ W BIBILIOTECE PEDAGOGICZNEJ CEN.
BARDZO POLUBILIŚMY KAPITANA SHARKY'EGO I JEGO ZAŁOGĘ, AHOJ!
SEANS BAJKOWY W ZERÓWCE
WYSYŁAMY LIST DO ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA
ZAPROSILIŚMY DO ZERÓWKI STUDENTKI STOMATOLOGII
ODWIEDZIŁY NAS WOLONTARIUSZKI FUNDACJI "POMÓŻ IM"
ZAJĘCIA O TEMATYCE EKOLOGICZNEJ ZORGANIZOWANE Z WŁASNEJ INICJATYWY PRZEZ DZIEWCZYNKI Z KLASY III.
DZIĘKUJEMY BARDZO NASZYM STARSZYM KOLEŻANKOM:-D!!!
Wspólnie z Puszatkiem poznajemy ciekawe zawody naszych rodziców
Dnia 13 października „Zeróweczka "zainaugurowała program „ Poznajemy ciekawe zawody naszych rodziców". Na pierwszy ogień, dziarsko poszła Mama Zosi. Pomogła nam poznać tajniki fryzjerstwa od strony teoretycznej i praktycznej. Dzieciaki mogły słuchać, oglądać, dotykać ...
a nawet eksperymentować na sobie i specjalnie do tego przygotowanej modelce. Dzień był pełen wrażeń i nowych widomości. Mniej odważni przekonali się, że nie ma czego się bać „ Bzyczka Elektyryczka", a Ci z bardziej twórczym umysłem ...tak jakby poczuli zew natchnienia w rękach, co pokażą poniższe zdjęcia. Grupa jest bardzo wdzięczna za możliwość takich wspaniałych doświadczeń, dlatego bardzo dziękujemy za ten dzień :-)
Kolejne ciekawe spotkanie związane było z wizytą Taty Małgosi , który na codzień pracuje jako trener pływania w jednej z białostockich pływalni. Podczas spotkania mogliśmy bliżej poznać różne techniki pływania. Dowiedzieliśmy się ,również jak należy prawidłowo pływać oraz bezpiecznie zachować się w wodzie.Z zainteresowaniem obejrzeliśmy różne filmiki dzięki, którym jeszcze więcej dowiedzieliśmy się na temat zawodu trenera pływania. Na koniec otrzymaliśmy piękne medale... Dziękujemy :-)
W marcu pojechaliśmy z wizytą na III Komisariat Policji w Białymstoku. Czekał tam nas Tato Olgi, który przygotował na ten dzień dużo atrakcji. Pierwszą z nich było spotkanie z psami, które pełniły różne zadania, takie jak np. tropienie substancji psychoaktywnych czy zaginionych ludzi. Okazało się, również, że w policji miejsce jest nie tylko dla owczarków niemieckich, ale też dla małych piesków.Mogliśmy zobaczyć jak wygląda wewnątrz pojazd policyjny. Byliśmy w specjalnym niebieskim pokoju i widzieliśmy Weneckie lustro, przez które rzeczywiście nic nie widać. Porozmawialiśmy również z miłą Panią policjantką o różnych sytuacjach, które się zdarzają dzieciom np. zgubienie się w sklepie czy o próbie porwania, a nawet o włamaniu, czy ataku psa. Po przećwiczeniu pozycji żółwia poszliśmy zobaczyć miejsce, które skłania do refleksji nawet największych łobuzów. My też uznaliśmy po kilku minutach, że ten pokoik ciekawy jest tylko na parę chwil. Na koniec poszliśmy założyć pamiątkową kartotekę. Każdy z nas dobrowolnie zamoczył palce w atramencie i odbił na specjalnej kartce. Wychodząc, zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie i wyruszyliśmy w drogę powrotną… Ten wyjazd na długo zostanie w naszej pamięci,dziękujemy :-)
Pewnego grudniowego dnia zawitał do nas Pan Dariusz Sienkiewicz, osoba głucho – niewidoma. Nasz Gość przyszedł do "Zeróweczki" z kilku powodów. Pierwszy to, aby opowiedzieć o sobie, o tym, jak sobie radzi w życiu i o swoich pasjach, których okazuje się, że ma wiele. Nasz gość jest bardzo aktywny, ponieważ pracuje jako monter suszarek. Po godzinach pracy bierze udział w turniejach szachowych na specjalnie przygotowanych do tego szachach, mają one wypukłości, które pomagają zorientować się w kolorystyce pionków oraz w miejscu na szachownicy. Mimo swoich deficytów, jakimi są wzrok i częściowa utrata słuchu Pan Dariusz wziął udział w rajdzie dla osób właśnie z takimi wadami. Rajd odbył się w Poznaniu i osobom niepełnosprawnym za mapę służył przewodnik, który odpowiednio chwytał kierowcę za kolano. Spływy kajakowe również nie stanowią dla niego żadnej przeszkody, ani też wspinaczka górska. Pan Dariusz swoimi pasjami uświadomił dzieciom, jedną bardzo ważną rzecz, że chcieć to znaczy móc. Po fascynujących opowieściach dzieci mogły zobaczyć, jak osoby niewidome piszą i w jaki sposób mogą czytać. Usłyszeliśmy ciekawą opowieść o kłopotach św. Mikołaja napisaną właśnie językiem brajla. Pod koniec spotkania nasz Gość wdrożył dzieci w sposoby pomocy osobom niewidomy np. przeprowadzanie na drugą stronę ulicy. Uświadomił nas tym samym, że czasami trzeba przeprowadzić tylko przez jedną ścieżkę, aby otworzyć przed drugim człowiekiem nieskoczenie wiele dróg możliwości. Poradził również, jak się wobec nich zachowywać- czyli normalnie, tym samym pomógł przełamać barierę między pełnosprawnymi a niepełnosprawnymi. Okazało się, że wszyscy jesteśmy tacy sami, mamy podobne marzenia, różni nas tylko to, że my świat widzimy, osoby niewidome zaś go czują. A to, w jaki sposób przeżyjemy życie, zależy tylko od nas samych. Nasze dzieci dzięki Panu Dariuszowi, że mogły tego doświadczyć.
Uroczystości w naszej grupie
DZIEŃ CHŁOPAKA
DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA
MIKOŁAJKI
DZIEŃ BABCI I DZIADKA
DZIEŃ DZIEWCZYN
Rok szkolny 2015/2016
W obecnym roku szkolnym do zerówki uczęszcza 25 dzieci, w tym 13 dziewczynek i 12 chłopców. Obowiązkowe zajęcia edukacyjne zaczynają się o godzinie 8.00 i trwają do godziny 13.00. Po godzinie 13.00 dzieci mają zapewnioną płatną opiekę podczas zajęć świetlicowych.
Każda rozpoczęta godzina pobytu dziecka w oddziale zerowym, po godzinie 13.00 jest płatna 1zł.
W ramach zajęć świetlicowych dzieci uczestniczą w zabawie swobodnej oraz zorganizowanej. W zabawach zorganizowanych, uczniowie uczą się czerpać radość ze wspólnej zabawy z innymi dziećmi. Dzięki zabawom ruchowym, dzieci zaspokajają swoją naturalną potrzebę ruchu, przygotowują się do społecznego współdziałania i współżycia, uczą się przystosowania do całego zespołu, a w szczególności dyscypliny. Podczas zabawy swobodnej, dzieci tworzą budowle z klocków, bawią się samochodami lub lalkami, bawią się w dom, w sklep, układają puzzle lub grają w gry stolikowe.
Poprzez sztukę dziecięcą, czyli rysowanie, malowanie, wyklejanie, wycinanie czy lepienie, dzieci wyrażają swoje uczucia i myśli. Dzięki stosowaniu różnorodnych technik plastycznych, doskonalą sprawność manualną, ćwiczą koordynację wzrokowo – ruchową, rozwijają swą fantazję oraz pomysłowość. Stając się artystami dzieci uwrażliwiają się na piękno otaczającego nas świata.
Doświadczając inspirującego spotkania z książką, podczas zajęć czytelniczych, dzieci poznają różnorodność i bogactwo literatury dziecięcej. Słuchając opowiadań i bajek czytanych przez nauczyciela lub uczniów Publicznego gimnazjum Nr 1 w Białymstoku, dzieci rozwijają język, pamięć i wyobraźnię, a także sposób myślenia. Ponadto poprawiają koncentrację, wyciszają się, poszerzają wiedzę. Odpowiednio dobrane bajki dla dzieci uczą też odróżniania dobra od zła, rozwijają wrażliwość i empatię.
W naszej zerówce dbamy o zdrowe odżywianie
Cyklicznie uczestniczymy w czytaniu literatury dziecięcej w bibliotece
W naszej grupie oprócz Pani z biblioteki i uczniów z gimnazjum, również rodzice dzieci, chętnie poświęcają swój czas, by przenieść się w świat baśni i bajek, czytając ciekawe pozycje z literatury dziecięcej. Za co wszystkim pięknie dziękujemy w imieniu swoim oraz dzieci.
W ramach zajęć dodatkowych dzieci uczęszczają na:
Język francuski - poniedziałek, czwartek 13.00-13.30
Rytmikę - wtorek, piątek 13.00-13.30
Zajęcia komputerowe - środa 13.00-13.30
Zajęcia z języka francuskiego prowadzą wspólnie Madame Grenouille, Monsieur Escargot et Monsieur Extraterrestre.
(Dla dzieci: Pani Żabka, Pan Ślimaczek i Pan Ufoludek.)
Nasi pluszowi przyjaciele stawiają na niepowtarzalne możliwości dzieci, zdolnych do przyswojenia każdego języka obcego w sposób naturalny. Nabywanie umiejętności językowych odbywa się według określonych zasad:
1. Jak największy kontakt z językiem francuskim poprzez kierowanie wypowiedzi skierowanych do dzieci w języku obcym; stopniowe zmniejszanie wypowiedzi w języku ojczystym.
2. Brak zmuszania dziecka do podjęcia samodzielnych prób mówienia, gdy jeszcze nie czuje się gotowe. Podobnie jak dzieje się to u dzieci, które same decydują, kiedy zacząć mówić w języku ojczystym.
3. „Zanurzenie” dzieci w języku francuskim, pozwalające na postrzeganie i poznawanie świata w innym języku; podkreślenie roli osłuchania się dziecka z językiem obcym.
4. Stosowanie Metody komunikacyjnej, czyli podejmowanie prób komunikowania się już od pierwszego kontaktu z językiem obcym.
5. Obecność pluszowych pacynek Madame Grenouille, Monsieur Escargot oraz Monsieur Extraterrestre które „nie rozumieją” języka polskiego, zachęca uczniów do podejmowania prób komunikacji w języku obcym.
6. Wykorzystywanie Metody TPR, czyli reagowania całym ciałem. Zwrócenie uwagi na rozwój umiejętności słuchania oraz rozumienie języka adresowanego do dziecka. Pozwolenie na aktywność całego ciała, a więc zaspokojenie naturalnej potrzeby ruchu dziecka poprzez śpiewanie piosenek, wyliczanek, zabawy ruchowe, wierszyki.
Dokładamy wszelkich starań, aby nauka sprawiała nam przyjemność.
Uczymy się słuchać ...
Nie tylko uczymy się mówić w języku francuskim. Wykonujemy również piękne prace łącząc naukę języka obcego z tym, co sprawia nam ogromną przyjemność...
Przebieramy się, żeby było nam wesoło.
Nasze prace
Wystawa z języka francuskiego z okazji Halloween
Wystawa z języka francuskiego z okazji Bożego Narodzenia
Wystawa z języka francuskiego z okazji Wielkiejnocy
Sukcesy naszych uczniów
Konkurs szkolny "Dary jesieni"
Konkurs szkolny "Pomocnicy świętego Mikołaja"
Konkurs szkolny "Ekologiczna pisanka"
Konkurs szkolny "Wiosenne kwiaty"
XIV Turniej wiedzy MĄDRA GŁÓWKA "Żyjmy zdrowo"
W czwartek, 12 maja przedstawiciele grupy 0 wzięli udział w turnieju wiedzy o zdrowiu, zorganizowanym w Przedszkolu Samorządowym nr 5
w Białymstoku. Podczas turnieju, uczniowie wzięli udział w różnych konkurencjach: układali puzzle obrazkowe, odpowiadali na zadawane pytania, bandażowali wylosowaną część ciała, próbowali różnych zdrowych smakołyków, a następnie zgadywali jaki produkt zjedli. Nie zabrakło również ruchu. Pokonanie toru przeszkód na czas nie było łatwym zadaniem. W czasie obrad jury, na dzieci czekał poczęstunek przygotowany przez organizatorów. Po posileniu się, już tylko wręczenie nagród… Zajęliśmy II miejsce drużynowo !!!
Mikołajki
We wtorek, 8 grudnia dzieci z Zerówki uczestniczyły w Mikołajkach. Przygotowania do przyjęcia świętego Mikołaja trwały od samego rana. Dziękując za otrzymane prezenty maluszki wykonały wspólnie szalik z papieru. Oprócz drobnych upominków, święty Mikołaj przekazał grupie „0” list od małych zielonych pomocników, czyli elfów, w którym były opisane zadania do wykonania. Dokładnie było ich sześć, bo przecież dzień świętego Mikołaja jest 6 grudnia. Oprócz podchodów na placu wokół szkoły, dzieci uczestniczyły w zabawach ruchowych: odbijanie kolorowych balonów wybranymi częściami ciała, zabawy ze śpiewem „Gdzie jest prezent?”, „Zaprzęg hop!”, zabawa orientacyjno-porządkowa „Choinki”. Koniec Mikołajek zwieńczył pyszny poczęstunek przygotowany przez rodziców dzieci oddziału zerowego.
Dzień Babci i Dziadka
Z okazji święta Babci i Dziadka dzieci z oddziału zerowego, pod kierunkiem pani Justyny Romaniuk przygotowały występ w języku polskim. Wierszyki, piosenki oraz tańce umiliły czas naszym gościom. Oprócz pysznego poczęstunku, konkurencji polegających na wiązaniu krawatów wnukom, czy też zaplatanie warkocza wnuczkom, dzieci wspólnie z panią Karoliną Romaniuk zaśpiewały trzy piosenki w języku francuskim.
Wszystkim rodzicom serdecznie dziękujemy za zaangażowanie i pomoc
w organizacji naszej uroczystości.
Loteria Fantowa
3 marca dzieci z zeróweczki, bardzo chętnie wzięły udział w loterii fantowej, która została zorganizowana w ramach akcji Adopcja Serca. Grupa, biorąc udział w loterii, wsparła potrzebujące dzieci z Afryki.
Wiosna, wiosna ...
Wiosna zawitała, również w zerówce. Wspólnie sadziliśmy i sialiśmy warzywa oraz kwiaty. Każdy z nas mógł być ogrodnikiem, bądź ogrodniczką.Wiemy już czego rośliny potrzebują, aby rosnąć. Dbamy o nie codziennie, by pięknie zdobiły nasz kącik przyrody, a także obserwujemy, jak rosną. Wyhodowaliśmy nawet mandarynkę! Podczas wspólnego śniadanka korzystamy z naszych warzyw: szczypiorku, rzeżuchy oraz natki pietruszki i dodajemy je do swoich kanapek. Są takie pyszne i zdrowe.
Wielkanoc
Na wielkanocnym stole nie może zabraknąć, również świątecznych dekoracji. W związku z tym dzieci specjalnie na tę okazję, wykonały wielkanocne kurki oraz koguciki.
Nowy rok szkolny 2014/2015
W roku szkolnym 2014/2015 do Oddziału przedszkolnego, tzw. "Zerówki", przy Szkole Podstawowej nr 8 im. Św. Kazimierza Królewicza uczęszcza 24 dzieci, w tym 7 sześciolatków i 17 pięciolatków.
Pracujemy w systemie pięciogodzinnym (8.00-13.00) bezpłatnym. Dla chętnych zorganizowano też płatną opiekę świetlicową w godz. 13.00-17.00.
W oddziale przedszkolnym realizujemy zadania zgodne z Podstawą Programową Wychowania Przedszkolnego MEN. Pracujemy w oparciu o program: "Ku dziecku" B.Bilewicz-Kuźnia i T.Parczewskiej. Program bazuje na pracy z dzieckiem opartej na działaniu, indywidualizacji i różnicowaniu we wszystkich obszarach: społecznym, emocjonalnym, poznawczym i fizycznym.
Tzw. "Zerówka" szkolna prowadzona jest w specjalnie wydzielonej części budynku szkoły, gdzie dzieci mają sale do pracy i zabawy. Mając na względzie niepokój i troskę Rodziców o ich pociechy, dokładamy wszelkich starań, aby zapewnić opiekę w miłym i bezpiecznym otoczeniu. Stworzyć warunki do pracy oraz zabawy mającej na celu wszechstronny rozwój dziecka.
Staramy się aby czas spędzony w naszej świetlicy sprzyjał rozwijaniu zainteresowań. Szczególną uwagę zwracamy na kształtowanie umiejętności współdziałania i współżycia w grupie, ćwiczenia umiejętności rozwiązywania sytuacji konfliktowych, panowania nad emocjami. Poprzez dobór odpowiednich form pracy, metod aktywizujących oraz przygotowywanie uczniów do uczestniczenia w różnorodnych konkursach organizowanych w szkole oraz poza nią (konkursy piosenek, konkursy plastyczne) rozwijamy indywidualne zainteresowania i uzdolnienia dzieci.
Praca z dziećmi to nasza pasja i wielka przyjemność.
Uczestniczymy w:
Zajęcia dodatkowe w grupie "0"
Mając na względzie wszechstronny rozwój dzieci, nasi podopieczni mogą uczęszczać na dodatkowe zajęcia: zajęcia rytmiczno-taneczne, zajęcia komputerowe, zajęcia językowe, w tym język angielski oraz język francuski. Za wszystkie zajęcia rodzice ponoszą odpłatność w wysokości 1 zł za godzinę.
Zajęcia prowadzą wykwalifikowani nauczyciele:
jęz. angielski - p. Alicja Gryncewicz,
jęz. francuski - p. Karolina Kozłowska,
Zajęcia odbywają się wg następującego grafiku:
PN – rytmika 13.00-13.30
WT –rytmika 13.00-13.30
ŚR – jęz. angielski 13.00-13.30
CZ – informatyka 13.00-13.30
PT – jęz. angielski 13.00-13.30
PN-PT - język francuski 13.55-14.25
Głównym celem i zadaniem zajęć rytmiczno-tanecznych jest rozwijanie wrażliwości na piękno i estetykę ruchu, umuzykalnienie i utanecznienie dzieci oraz podniesienie ich sprawności fizycznej. Prócz tego, poprzez wyrażanie ruchem muzyki staramy się kształtować
w młodym człowieku kreatywność, wrażliwość, wyobraźnię, orientację przestrzenną, poczucie własnego ciała, a także nauczać umiejętności skupiania się, ćwiczyć pamięć i samodzielność dziecka.
Czym zajmujemy się na zajęciach?
Naśladownictwo ruchowe, pląsy i tańce do muzyki, gry i zabawy ruchowo-muzyczne, improwizacje i opowieści ruchowe, ruch do muzyki z przyborami, tańce narodowe, tańce skoczne oraz elementy tańca towarzyskiego.
Na zajęciach komputerowych, dzieci poznają świat technologii komunikacyjno-informacyjnej. Poznają obsługę i zastosowanie komputerów w najbliższym otoczeniu, uczą się bezpiecznie korzystać z komputera, poznają Program Paint i jego narzędzia, poprzez tworzenie prostych rysunków w tym programie.
Podczas lekcji języka angielskiego oraz języka francuskiego dzieci poprzez zabawę oraz śpiewanie piosenek naturalnie przyswajają język obcy w sposób podobny do języka ojczystego. Stawiając na efekty, czyli odpowiedni kontakt dziecka z językiem, w naszej szkole zajęcia prowadzone są przez odpowiednio wykwalifikowanych nauczycieli wykorzystujących specjalnie dobrane materiały, tak żeby poziom zaawansowania materiału dydaktycznego zwiększał się stopniowo, a nauka odbywała się w świecie zainteresowań dziecka. Zatem bohaterami naszych wspólnych przygód językowych są misie, pieski, kotki, kaczuszki, sówki i inne zwierzątka oraz zabawki.
Podczas lekcji języka angielskiego szczególną radość sprawia dzieciom pingwinek Pingu, zaś na lekcji języka francuskiego ślimaczek Pierre i żabka nazwana przez dzieci Krekum. Dzieci uczą się zwrotów grzecznościowych w typowych sytuacjach komunikacyjnych jak dzień dobry, proszę, dziękuję itp. Uczą się przedstawiać, reagować na polecenia nauczyciela, nazywać kolory, zwierzęta, członków rodziny, liczyć itd.
Wszystkie te czynności odbywają się w atmosferze radości i humoru, bo przecież jak mawiał Janusz Korczak: "Nie to ważne w co się bawić, a jak i co się przy tym myśli i czuje.” Pamiętając o tym, iż przyswajanie nowego języka odbywa się tylko w takiej sytuacji, gdy zajęcia językowe są dla dziecka zabawą i przyjemnością, staramy się nagradzać naszych podopiecznych stosując jakże ważne wzmocnienia pozytywne w postaci pochwały słownej, pieczątek, naklejek czy drobnych upominków. Mając na względzie dobro każdego dziecka doceniamy nawet najmniejsze osiągnięcia zachęcając do osiągania większych sukcesów.
W naszej świetlicy panują ściśle określone zasady ustalone razem z naszymi podopiecznymi.
Imprezy szkolne
Czas spędzony w naszej szkole, to nie tylko obowiązki. Staramy się miło spędzać czas łącząc naukę z elementami zabawy. 27 listopada, nauczyciele-wychowawcy oddziału przedszkolnego zorganizowali Andrzejki. Wspólnie z paniami dzieci wykonały dekoracje, które ozdobiły naszą salę. Specjalnymi gośćmi były wróżki, przepowiadające przyszłość z kart oraz prowadzące zabawy taneczne w kole. Przekłuwanie serduszek, studnia życzeń czy losowanie z kolorowych kubeczków to tylko nieliczne atrakcje imprezy andrzejkowej.
Sukcesy naszych uczniów
Stawiając na wszechstronny rozwój dziecka, zachęcamy naszych podopiecznych do udziału w konkursach. W październiku dzieci wzięły udział w konkursie plastycznym pt. „Wakacyjne wspomnienia” organizowanym przez SP Nr 32 w Białymstoku.
Nagrodę otrzymał Jakub Kanicki.
Kolejny sukces, odnieśli nasi uczniowie w III edycji konkursu piosenki inspirowanej literaturą dziecięcą pt. „Witajcie w naszej bajce”. Komisja konkursowa w Przedszkolu Samorządowym nr 81 „Brzoskwiniowy Raj” w Białymstoku, wyróżniła Marysię Puczyłowską wykonującą piosenkę „Mała smutna królewna” oraz Pawła Szuchalskiego za piosenkę „Krasnoludki”.
To jeszcze nie koniec…
W konkursach organizowanych przez nauczycieli SP Nr 8, nasi uczniowie również odnoszą sukcesy.
W listopadzie zorganizowano konkurs plastyczny pt. „Co nam jesień w koszu niesie?” Komisja konkursowa przyznała nagrody następującym osobom:
I miejsce – Anna Maria Jasińska, Czarek Kuprianowicz
II miejsce – Amelia Lewko, Kalina Lulkiewicz
III miejsce – Maria Puczyłowska, Paulina Harasimczuk.
Wyróżniono Olę Kononiuk, Natalię Omielan i Krystiana Starczyk.
W konkursie plastycznym „W szkole śniadanie zawsze jemy, więc moc do nauki mieć będziemy” nagrodzono Paulinę Harasimczuk.
W grudniowym konkursie zorganizowanym z okazji Mikołajek pt. „Mój Święty Mikołaj”, nasi uczniowie wykonali prace stosując różnorodne techniki plastyczne: wyklejanki z bibuły karbowanej, naklejanki tekstylne, naklejanki z kolorowego papieru, wysypywanki brokatem, kamyczkami, cekinami oraz kolorowanie pastelami. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy oraz nagrody rzeczowe.
Początek wiosny niesie za sobą kolejne konkursy, w których nasi podopieczni mogą spróbować swoich sił.
Marcowy konkurs „Papierowe zwierzaki cudaki” dotyczył sztuki z papieru, czyli origami. Uczniowie tworzyli kolorową płaską kompozycję z kółek lub kwadratów, na papierze w formacie A3 lub A4, przedstawiającą wybrane zwierzątko.Nagrodzono następujące osoby:
I miejsce - Natalia Doroszko, Maria Jasińska, Kalina Lulkiewicz
II miejsce - Natalia Omielan, Maks Pawluczuk, Wiktoria Wiśniewska
III miejsce - Dominika Kulik, Lilianna Kupiec, Amelia Lewko oraz Czarek Kuprianowicz
WYRÓŻNIONO Szymona Chańko, Wiktorię Iwanowicz, Krystiana Starczyk i Pawła Szuchalskiego. Oto wykonane prace:
Zbliżająca się Wielkanoc to również pracowity czas w naszej "Zerówce". Oprócz pięknych, kolorowych wielkanocnych dekoracji przedstawiających zajączki, baranki, kurki czy koguciki, nasi podopieczni wzięli udział w konkursie "Pocztówka wielkanocna". To nasz kolejny sukces! Komisja konkursowa przyznała nagrody następującym uczniom:
I miejsce - Małgosia Bochenek, Maria Puczyłowska, Julita Radłowska
II miejsce - Natalia Doroszko
Wyróżnienie - Amelia Lewko
Nagroda - Kalina Lulkiewicz
WYSTAWA PRAC PRZY STOISKU WIELKANOCNYM NA PARTERZE
GRATULUJEMY :)